Petra Kopicová
"Svůj atopický ekzém mám pod kontrolou :) Bez léků i kortikoidů. Ukážu i vám, jak na něj."
Petra Kopicová
"Svůj atopický ekzém mám pod kontrolou :) Bez léků i kortikoidů. Ukážu i vám, jak na něj."
Mořská voda – jeden z dalších přírodních „léků“, které přispívají ke zlepšení atopického ekzému. A přitom nemusíte hned balit kufry a vydávat se někam za teplem (i když špatný nápad to není). Koupání v moři si totiž můžete dopřát i v teple domova.
V minulém článku na blogu jsem vám psala o tom, co považuji za zázračný „lék“ atopického ekzému. Jsou jím sluníčko, mořská voda a vhodný opalovací přípravek. O sluníčku a jeho vlivu nejen na naši imunitu, ale také na naši dobrou náladu, jsem se již zmínila. Ráda bych se tedy věnovala dalšímu. A tím je mořská voda.
I přesto, že je to již dva měsíce, co jsem se vrátila z třítýdenní dovolené u moře, má kůže je stále vyhojená. I když se sem tam objeví suché místo, které musím podrbat 🙂 , se stavem před dovolenou se to naštěstí nedá ani pramálo srovnat. Zpětně po příjezdu domů jsem pátrala po tom, co tak úžasně vyhojilo moji kůži. A výsledek byl jednoznačný.
I když jsem si na dovolené dopřávala pro ekzematiky téměř zakázané potraviny (a to i ve větší míře 🙂 ), i když jsem používala stejné přípravky na promazávání kůže jako předtím doma, u moře ekzém zázračně zmizel. Jediné, co se tedy po dobu dovolené změnilo, a co mělo hlavní vliv na „vyléčení“ ekzému, bylo slunění, koupání a odpočinek.
O mořské vodě se toho na internetu dočteme spousty. Především je zmiňován její léčivý účinek díky látkám, které jsou v ní obsaženy. O tom, že mořská voda je slaná, víme všichni. Zaujala mě však otázka, proč je mořská voda slaná a jaké látky tedy obsahuje?
Jeden kilogram mořské vody obsahuje v průměru 35 gramů solí (například v Chorvatsku je uváděna průměrná salinita 38 gramů solí na jeden kilogram vody). Málokdo už ale ví, že téměř 85 % těchto solí tvoří obyčejná kuchyňská sůl (chlorid sodný). Zbylých 15 % patří síranu, hořčíku, vápníku, draslíku a stopovým prvkům.
Tyto soli se do moří dostávají několika způsoby. Prvním ze zdrojů solí je zvětrávání hornin na pevnině, dále výbuchy podmořských sopek a díky pronikání vody do prasklin středooceánských hřbetů. Už tedy víte, proč je mořská voda slaná 🙂 ? Přeci díky přírodním procesům.
Nyní už se ale dostáváme k těm praktickým věcem. Pobyt u moře jako takový je léčivý sám o sobě. Na tom se určitě shodneme. Snoubí se tam vše, co jsem zmínila již na začátku. Naše kůže má přísun slunečných paprsků a mořské vody a naše hlava i duše se tetelí blahem. Neřešíme rutinní činnosti, odjedeme od každodenního stereotypu a prostě jenom odpočíváme, ať už pasivně ležením na pláži nebo aktivně ježděním po výletech či chozením po horách.
Ne každý si však může dopřát tento „balzám“ pro své tělo. A sama vím, jak těžké je odjet alespoň jednou za rok na delší dobu k moři. Proto si pravidelně připravuji koupání v mořské vodě doma ve vaně.
Koupel ve slané vodě a relaxaci s ní spojenou si dopřávám jednou týdně. Základem je mít doma větší množství nějaké soli. Sůl můžete koupit jak v drogeriích (např. sůl z Mrtvého moře), ale postačí i jakákoli jiná mořská sůl, kterou koupíte v potravinách. Já například jsem si tento rok přivezla mořskou sůl přímo z Chorvatska, a to hned 25 kg 🙂 .
Velice důležité je to, aby sůl byla čistá přírodní. Opravdu lepší je koupit si mořskou sůl určenou ke konzumaci (nedávno jsem kupovala 1 kg mořské soli z Itálie za cca 18 Kč), než kupovat různě barevné soli v drogériích. Nejenže zaplatíte za balíček této soli mnohem více, ale většina také obsahuje další látky pro obarvení či ovonění, které naše kůže ale vůbec nepotřebuje (tím spíše, pokud se jedná o látky umělé).
Pokud chcete své kůži dopřát luxusnější a výživnější koupel, poté doporučuji koupel se solí z Mrtvého moře, která je k dostání na internetu či v drogériích. Opět je lepší kupovat čistou sůl Natural, jak bývá označena a já osobně dávám přednost těm, které jsou přímo vyrobeny v Izraeli. Balíček 500 g této soli koupíte většinou kolem 150 Kč.
Sůl máme vybranou a koupenou doma, takže jdeme na to. Na téměř plnou vanu vody spotřebuji cca 500 – 600 g soli. Důležité je, abyste ve vodě měli ponořené téměř celé tělo, především ty části těla, které jsou postižené ekzémem. Mě například nyní občas potrápí ekzém na přední části krku, musím mít tedy tolik vody, abych v ní byla po krk 🙂 .
Napuštěná voda by pro vás měla být příjemně teplá. V některých návodech je doporučovaná teplota vody 36 – 37 °C. Já jsem teplotu vody nikdy neměřila, doporučuji tedy pro vás příjemnou, ve které si zarelaxujete cca 15 minut. Koupel by určitě neměla přesáhnout 20 minut, takže 15 – 18 minut relaxace je nejideálnějších.
Sůl vždy rozpouštím v nějaké nádobě. Např. do měrné nádoby nasypu požadované množství soli a v této nádobě postupně sůl rozpouštím. Pokud máte na těle nějaké hlubší ranky, ať už od ekzému či jiné zranění, pozor, aby se vám tato při rozpouštění silná koncentrace soli nedostala na postižené místo.
Proč o tom mluvím. Před odjezdem na dovolenou jsem měla atopickým ekzémem hodně pokryté i dlaně, prsty na rukou a zápěstí. Neuvědomila jsem si následek a do nádoby s rozpouštějící se solí jsem ponořila ruku s tím, že sůl pro lepší rozpuštění zamíchám. Dobrá rada – nezkoušejte to, hodně to bolí a člověk má pocit, že strčil ruku do kyseliny.
Pokud máte náladu a chcete umocnit sílu relaxace během koupele, doporučuji vám vyzkoušet učinění zázrak pro atopickou kůži. Já do koupele vždy přidávám cca 5 – 10 ml meduňkového koupelového oleje. Tento olej krásně zklidní a zjemní vaši pokožku a již není potřeba kůži po vykoupání ničím mazat. Kůže mi jemná a nevysušená vydrží až do druhého dne.
Výbornou zkušenost mám také s meduňkovým sprchovacím olejem, nic jiného na mytí celého těla už nepoužívám. Meduňka jako taková má celkově uklidňující účinky, kromě toho tedy, že si meduňkový čaj můžete dát před spaním na zklidnění po náročném dni, můžete také pokožce dopřát zjemnění a zklidnění pomocí této zázračné bylinky.
Ale zpět ke koupeli. Po dobu 15 – 18 minut, což je optimální doba trvání koupele, můžete ve vaně jen tak ležet a relaxovat nebo je dobré provádět masáž pokožky celého těla. Tím účinky koupele ještě zvýšíte. Jemná masáž pokožky by měla být vedena vždy směrem k srdci stejně jako promazávání pokožky. Aktivuje se tím lymfatický systém těla.
Po koupeli tělo ideálně pouze opláchneme od slané vody vlažnou vodou a nepoužíváme žádné další mycí prostředky. Kůže by se neměla ani ničím dalším promazávat, pokud jste použili do koupele koupelový olej, tak není ani potřeba. Z vlastní zkušenosti však vím, že při nejhorších stavech ekzému jsem promazat kůži prostě musela, proto doporučuji pouze nějaké lehčí tělové mléko (nejlépe bez jakýchkoli chemických přísad) nebo tělový olej.
Po koupání ve vašem malém soukromém „moři“ si udělejte čas ideálně už jenom pro sebe. Vždy to nejde, já vím, ale jeden večer v týdnu si zalézt s knížkou v ruce pod deku, uvařit si meduňkový čaj a „vypnout“ od práce i každodenních starostí, to není vůbec špatné. A uvidíte, že vám poděkuje celé tělo za tento odpočinek. Takže hurá „k moři“ do koupelny 🙂.
Komentáře