Petra Kopicová
"Svůj atopický ekzém mám pod kontrolou :) Bez léků i kortikoidů. Ukážu i vám, jak na něj."
Petra Kopicová
"Svůj atopický ekzém mám pod kontrolou :) Bez léků i kortikoidů. Ukážu i vám, jak na něj."
Když jsem začala přemýšlet o tématu nového článku na blog, nejprve mě napadl název „Mažu, mažeš, mažeme“. 🙂 A důvod? Když mi bylo něco málo přes dvacet let (to už chvilka je 🙂 ), začala jsem vnímat jeden zajímavý trend. Dívka, slečna či paní, která si nemazala nějakým zázračným krémem na noc či přes den obličej, dekolt a vlastně celé tělo, jako by nebyla nebo raději, jako by o sebe vůbec nepečovala.
Po prozkoumání trhu jsem opravdu zjistila, že krémy, které byly dříve určené pro celé tělo a pro všechny věkové kategorie, již nyní téměř nenajdete. Ba naopak si můžete vybrat přesně ten, který „potřebujete“ dle typu vaší pleti a také dle vašeho věku (krémy s označením 20+ až např. 50+). „Jaká výhoda“, říkala jsem si.
Zděšení, když jsem ve svých 20 letech opravdu zpozorovala jednu malinkatou vrásku na mém čele, způsobilo, že jsem se taktéž zařadila mezi ty správné slečny, dívky a ženy, které o sebe s láskou pečují a všemožným se natírají ráno i večer. Problém ale nastal hned při výběru, a to jaký správný krém vybrat, když trh je těmito produkty nejen nasycen, ale dovoluji si říct, že přesycen?
Navíc jakýkoliv krém jsem vyzkoušela, moje pokožka po něm byla ještě více vysušená a nezdravá než předtím, když jsem žádné krémy nepoužívala. A tak jsem byla donucena po této zkušenosti i po zkušenostech se stále více se objevujícím ekzémem začít pátrat po tom, co vlastně znamenají ty záhadné zkratky uváděné na nádherných a barevných krabičkách jako „ingredients“. A z čeho (z jakých látek) jsou tyto produkty vyráběné?
Možná už to někdo z vás také zkoušel, potom víte, jaká detektivní práce se za tímto odhodláním porozumět tomu, co to na sebe vlastně nanášíme, skrývá. Navíc, když si uvědomíme, že také pokožkou naše tělo dýchá a že také přes pokožku se nám do těla a do krve mohou dostávat škodliviny, je to otázka celkem zásadní.
Nicméně při pátrání na internetu narazíte pouze na neúplné a mnohdy nepravdivé informace o tom, co se pod jednotlivými zkratkami a výrazy skrývá. Složení většiny kosmetických produktů a krémů především je opředeno jakýmsi velikým výrobním tajemstvím. Na internetových stránkách většiny výrobců se dočtete pouze o tom, jaké zázračné přísady např. krém obsahuje, ale co znamená někdy i 5 dalších řádků zkratek a písmenek, to už nikde uvedené nenajdete.
A pokud nejste vystudovaný chemik či někdo, kdo má chemické sloučeniny všeho možného druhu v malíku, máte na výběr ze tří variant. Buď tyto výrobky nekupovat vůbec, nebo začít více pátrat po tom, co jednotlivé zkratky znamenají a nakupovat více např. ověřenou přírodní kosmetiku, anebo zavřít oči a dále kupovat výrobky běžně dostupné v obchodech.
Já si prošla všemi těmito fázemi, i když v jiném pořadí. Nejprve jsem se snažila dopátrat tomu, jaké je složení těchto produktů a co jednotlivé zkratky vlastně znamenají. Po tom, co jsem u některých zkratek zjistila, jak jsou dle odborných pramenů škodlivé, jsem nemohla ani uvěřit tomu, že by je bylo možné prodávat v obchodech.
Navíc, když jsem zjistila, že i některá kosmetika, která se honosí názvem „přírodní“, tyto látky obsahuje, dostala jsem se do fáze, že jsem už ničemu nerozuměla a také nevěřila, a proto jsem si řekla, že „všichni“ tyto produkty používají a já se tedy zařadím mezi ně.
Nicméně atopický ekzém a také stav mé kůže mě přesvědčily o tom, že ne všichni tyto produkty mohou používat a proto jsem se dostala do fáze, že v současné době nenakupuji žádné běžně dostupné kosmetické produkty, kterými jsou obchody nejen zahlceny, ale také přehlceny. „Ale jaké produkty nakupovat,“ určitě se nyní ptáte. „Vždyť mýdlo, šampón, krém na obličej, tělové mléko, odličovací vodu či zubní pastu každodenně potřebujeme.“
Máte pravdu, i já jsem zastáncem toho, že když nám to tato pokročilá doba nabízí (vždy tomu tak nebylo), ráda se namažu voňavým „tělovým mlékem“, umyji se příjemným sprchovým olejem a svým vlasům dopřeji regenerační šampón.
K tomu, abych si však dobře vybrala v tom nepřeberném množství různých značek a druhů, jsem začala používat jednoduchou pomůcku. Při svém hodně dlouhém pátrání po tom, co znamenají ty všemožné „ingredience“ v kosmetice, jsem narazila na úžasnou knihu pana Víta Syrového, kterého jsem měla tu čest osobně poznat (o tom v některém z dalších článků 🙂 ), a která obsahuje ucelenou tabulku více jak 1.400 možných složek kosmetiky.
Ráda dál doporučuji produkty a výrobky, které mě osobně hodně pomohly při mém pátrání a při mé cestě za tím mít atopickým ekzém pod kontrolou. Proto tento článek, prosím, nepovažujte za žádnou skrytou reklamu, ale jako malou radu pro vás. Navíc jsem se rozhodla, že Vám zde nabídnu takovou malou „ochutnávku“ toho, co všechno mohou kosmetické produkty obsahovat.
V knize se jedná o tzv. „pětkové“ přísady kosmetiky. Číslem 5 jsou v knize označovány ingredience kosmetiky zcela nepřípustné a zdraví škodlivé. A popravdě byla jsem až šokována, kolik známých značek a jejich produktů přísady označené v knize známkou 3 až 5 obsahuje. A že jich bohužel nebylo málo.
Takže hurá na to, ať si ochráníme své zdraví a donutíme kosmetické společnosti, aby více přemýšlely o tom, co za přísady do svých výrobků budou přidávat.
* zdroj: Tajemství kosmetiky – Vít Syrový
Toto je opravdu pouze malá „ochutnávka“ toho, co Vás v knize čeká. Také pod číslem 4 se skrývají přísady, u kterých je uvedeno, že mohou způsobovat silnou alergickou reakci, mají toxické účinky, nebo také, že uvolňují formaldehyd. Pokud Vám tedy není lhostejné, jaké kosmetické produkty doma používáte, doporučuji mít knihu doma a občas si zkontrolovat složení jednotlivých produktů.
Na začátku se Vám bude zdát, že všechny produkty můžete vzít a vyhodit do koše. A víte co? – Udělejte to!
Jak se říká, zdraví máme jenom jedno. Jakmile se ponoříte více do tajů „ingrediencí“ kosmetických produktů, uvědomíte si (stejně jako já), že už se vůbec nedivíte vlastní pokožce, že vás trápí atopickým ekzémem. Vždyť u některých ingrediencí je přímo uvedeno, že způsobují dermatitidy a ekzémy.
Možná teď sedíte před obrazovkou, dočítáte tento článek a říkáte si: „Ale kdyby byly některé ty přísady kosmetických produktů opravdu tak škodlivé, jak je možné, že jsou tyto produkty volně dostupné v obchodech a jak to, že nás před nimi nikdo nevaruje?“ Na to mám jedinou odpověď a použiji známá přísloví – „Co není zakázané, je dovolené“ a „Neznalost neomlouvá“.
Bohužel je to nešvar naší moderní doby. Vědci vyvinou novou chemickou látku, která má skvělé vlastnosti (např. konzervační) do jejich produktů. V tu chvíli ale nejsou známy nežádoucí účinky na zdraví člověka. Ty se projeví až delším testováním a používáním. Proto např. po 5 letech jsou tyto přísady zakázány (viz nyní nově některé druhy parabenů). Ale do té doby nám ničí naše zdraví.
Abych řekla pravdu, nemám ráda negativně laděné články a myslím, že jeden zrovna takový čtete. Takže vám i sobě se omlouvám. Nicméně si myslím, že toto je jediný způsob, jak donutit výrobce, aby více mysleli na zdraví svých zákazníků a více přemýšleli o tom, jaké přísady do svých produktů přidávají.
Pouze to, že lidé si budou pečlivěji vybírat a nebudou kupovat tyto „jedy“ v krásných lahvičkách a flakonkách, tubách a obalech doplněných všudypřítomnou reklamou, jak všechny tyto produkty potřebujeme, může ovlivnit smýšlení výrobců a nabídku obchodů, ve kterých nakupujeme.
Navíc si myslím a jsem přesvědčená o tom, že kdo vám mnohonásobně poděkuje změnou používaných kosmetických produktů, bude vaše kůže a celé vaše tělo. I malé krůčky mohou změnit mnohé 🙂
Komentáře