Petra Kopicová

"Svůj atopický ekzém mám pod kontrolou :) Bez léků i kortikoidů. Ukážu i vám, jak na něj."

Vyzkoušený „lék“ atopického ekzému? Sluníčko.

Kdyby se mě po letošní dovolené někdo zeptal, jaký je zaručený lék na atopický ekzém, s čistým svědomím bych mu odpověděla, že sluníčko a mořská voda. A také vhodný opalovací přípravek. A že si dovolenou u moře nemůže dopřát každý? Nevadí. Léčebnou kúru si můžete připravit i doma :). Pojďme se podívat, jak na to.

Opravdu to funguje.

Poslední rok byl pro moji kůži opravdu náročný. V zimě se ekzém ozval v plné síle, dokonce takové, jako nikdy předtím. I když se mi podařilo nakonec bez lékařů a jakékoli chemie včetně kortikosteroidové injekce ekzém dostat pod kontrolu, na některých místech se ekzém stále objevoval a svědil. Tam, odkud se již ztratil, mi zůstaly jizvy a vrásčitá a především suchá kůže.

Jako každý rok jsem i tento rok spoléhala na dovolenou u moře. Tam se kůže vždycky relativně zahojila a kromě sluneční alergie, kterou jsem si naopak přivezla zpět do Čech, byla čistá. Mojí doslova srdcovou záležitostí je Chorvatsko, kam se rok co rok vracím 🙂 .

Omiš, Střední Dalmácie

Omiš, Střední Dalmácie

Letošní rok jsem však poslechla rady odborníků a tak jsme v Chorvatsku strávili krásných 19 dní se 14 dny poctivého slunění a koupání v moři 🙂 . A výsledek se dostavil – krásně vyhojená kůže bez sebemenších známek ekzému. Pro mě učiněný zázrak, když po několika letech vidíte kůži čistou, opálenou a bez odlupující se kůže.

A tak bych se s vámi ráda podělila o informace a také o konkrétní rady, jak využít síly sluníčka, mořské vody a vhodného opalovacího přípravku k ozdravení kůže. Ukáži vám, že i doma si můžete v omezenější míře tuto kúru dopřát. A to i nyní, když je už léto u konce. Ale pěkně popořádku.

Slunce – náš přítel nebo nepřítel?

O slunci astronomové často mluví jako o naší mateřské hvězdě. V encyklopediích se dočteme, že je staré přibližně 4,6 miliard let. A přesto mám pocit, že v dnešní společnosti je slunce spojováno spíše s negativními reakcemi a s obavami ze spálení, z úpalu či dokonce ze vzniku rakoviny kůže. Nebo jste v poslední době zaslechli informaci o tom, že sluníčko potřebujeme a že je prospěšné?

Sluníčko - náš přítel.Jednou ze zásadních informací, kterou bychom měli slyšet, je, že sluníčko a jeho záření je nejdůležitějším zdrojem vitamínu D. Přitom se uvádí, že právě vitamín D je důležitý pro aktivaci imunitního systému a jeho nedostatek může mít souvislost se vznikem mnoha nemocí (deprese, cukrovka, autoimunitní choroby atd.). Z tohoto pohledu by pobyt na sluníčku měl být přirozenou součástí života každého z nás.

V mém oblíbeném měsíčníku ReGeNeRaCe začíná článek Ing. Josefa Schröttera o vitamínu D takto: „Vitamín D je důležitý pro vstřebávání vápníku a aktivaci imunitního systému. Lidé trpící rakovinou, roztroušenou sklerózou a osteoporózou mají tohoto vitamínu vždy velký nedostatek. Bez něj imunitní systém poskytuje jenom malou – nebo téměř žádnou – ochranu před napadením mikroorganismy a viry.“

Všeho s mírou.

Podle mě je důležité řídit se heslem „Nic se nemá přehánět“ nebo také „Všeho s mírou“. Je samozřejmé, že celodenní pobyt na prvním slunci bez jakékoli ochrany nám asi neudělá úplně dobře, ba naopak. Ale pokud budeme naše tělo slunci vystavovat postupně na několik minut, myslím si a výzkumy to potvrzují, že kromě lepší nálady si zajistíme také lepší obranyschopnost našeho těla.

Ideální tedy je, začít se sluněním na jaře a vždy na několik minut slunečním paprskům vystavit pokožku co největší části těla. Přitom bychom se měli vyhýbat přímým slunečním paprskům mezi 11 a 15 hodinou, jelikož to je záření nejintenzivnější. Ale i nyní ke konci léta či na podzim a v zimě si můžeme dopřát pohlazení od slunečních paprsků. Stačí vyjít na zahradu, otevřít okno v bytě, posadit se na lavičku v parku 🙂 .

Sluníčko a atopický ekzém.

A jak se má rádo sluníčko s atopickým ekzémem? Ze své zkušenosti mohu potvrdit, že postupné „vystavování se“ sluníčku udělalo mé kůži vždy dobře. Zpočátku, především první vystavení kůže sluníčku na jaře může ekzém na chvilku „vytáhnout“, ekzém jakoby vystoupí více napovrch. Ale při dalších opakováních si kůže již přivykne.

Zpočátku je důležité slunění nepřehánět a kůži vystavovat nejprve např. na pět, potom deset minut. Pokud máte citlivější a světlejší kůži, doporučuji použít vhodný opalovací přípravek (o tom více v dalším díle). Čím větší plocha těla je slunečním paprskům vystavena, tím se lépe v našem těle vitamín D tvoří. Opalování v plavkách či dokonce opalování bez jakéhokoli oblečení je tedy nejzdravější 🙂 .

Mám vyzkoušeno, že také pro další opalování je lepší začínat s těmito kratšími, ale pravidelnými pobyty na slunci. Kůže se lépe předpřipraví na intenzivnější opalování např. na dovolené a méně potom z opálení vystupují nedokonalosti kůže jako právě jizvičky či poškozená kůže ekzémem. Také se tím můžeme vyvarovat dnes již běžné sluneční alergii.

Solária a UV kabiny.

Někdy je jako doplňková léčba atopického ekzému doporučována návštěva solária. I já jsem tuto radu do života s atopickým ekzémem dostala. Musím však říct, že po pročtení různých diskuzí a především odborných názorů jsem se nikdy k tomuto způsobu léčby nepřiklonila. Sluníčko je přeci jen pro člověka přirozenější.

Pokud jste však o tomto způsobu slyšeli a máte chuť vyzkoušet léčbu zářením, doporučuji vám spíše navštívit specializovanou UV kabinu, kterou mají v nemocnicích či jiných zdravotnických zařízeních. Většinou je návštěva kabiny podmíněna vyšetřením dermatologem, ale myslím si, že Vaší kůži prospěje mnohem více než návštěva klasického solária.

Budu velice ráda, když mi vaše zkušenosti ať už se soláriem či se specializovanou UV kabinou napíšete do komentářů pod článkem. Jelikož jsem sama ani jedno ze zmiňovaných nevyzkoušela, jsem zvědavá, jaké zkušenosti převažují. A třeba budu i mile překvapena 🙂 .

A shrnutí na závěr?

Nebojme se sluníčka. Dnešní povídání bych uzavřela větou: „Nebojme se sluníčka“. Než jsem odjela do Chorvatska, pročetla jsem nespočet článků o tom, jak sluneční záření působí na lidský organizmus. Nabyla jsem dojmu, že se není čeho bát, pokud to se sluněním nebudeme přehánět. Ba naopak. Sluníčko podporuje dobrou náladu a může nám pomoci v udržení našeho zdraví.

Pro nás atopiky je pobyt na sluníčku prospěšný. Jak jsem psala výše, dle své zkušenosti doporučuji vystavovat kůži slunci postupně. Uvidíte, že kromě dobré nálady, kterou získáte, se dostaví také alespoň malinkaté zlepšení kůže. Sama mám hodně citlivou kůži se sklonem ke sluneční alergii. Krátké „opalování“ však mou kůži vždy potěšilo.

Při delším pobytu na sluníčku je však již nutné pokožku ochránit před spálením. O tom, jaký opalovací přípravek zvolit pro atopickou kůži (včetně konkrétního doporučení) a jak jsem se zázračně zbavila po pěti letech sluneční alergie, vám napíšu v pokračování tohoto článku. Přeji Vám krásný zbytek léta 🙂 .

Petra Kopicová

Svůj atopický ekzém mám pod kontrolou :) Bez léků i kortikoidů. Ukážu i vám, jak na něj. Můj příběh si můžete přečíst na této stránce.

Komentáře