Petra Kopicová
"Svůj atopický ekzém mám pod kontrolou :) Bez léků i kortikoidů. Ukážu i vám, jak na něj."
Petra Kopicová
"Svůj atopický ekzém mám pod kontrolou :) Bez léků i kortikoidů. Ukážu i vám, jak na něj."
V minulém článku s názvem „Jed nebo elixír krásy?“ jsem se věnovala škodlivým přísadám v kosmetických produktech. Jak jsme zjistili, někdy tyto produkty bývají svým složení spíše opravdu jedem a nikoli prospěšným pomocníkem naší kůže. Jednoduchou pomůckou, kterou jsem vám doporučila, byla kniha Víta Syrového s názvem „Tajemství kosmetiky“. Více informací o tom, kdo Vít Syrový je, se dočtete na jeho webových stránkách.
Jelikož jsem autora této knihy měla tu čest poznat osobně a absolvovala jsem u něho také tzv. svalový test, který nabízí v rámci své poradenské praxe, rozhodla jsem se, že ho požádám o zodpovězení několika otázek týkajících se právě účinků některých přísad na naši pokožku a také na výskyt všemožných kožních onemocnění včetně atopického ekzému.
Pane Syrový, začala bych otázkou, která mě jako první napadla při čtení úvodu vaší knihy. Překvapilo mě, že vy jako vystudovaný chemik (chemii jste studoval na střední i vysoké škole) jste odpůrcem této „doby chemické“. Mohu se vás zeptat, co bylo tím impulzem, že jste začal varovat veřejnost před škodlivými účinky některých přísad v kosmetice i v potravinách?
Jak se správně říká: „Za vším hledej ženu“. Po ukončení studií jsem se mylně domníval, že potravinářství je plně pod „kontrolou“ a vše, co si zakoupíme, by mělo být v pořádku. Proto jsem při cestování též svolil, aby si malá dcera dala v horské celkem slušně vyhlížející restauraci hranolky. Vůbec jsem nepředpokládal, že by jí mohly způsobit nějaké problémy. Když se poté večer v důsledku těžkého astmatického záchvatu málem udusila, byl jsem nejprve zděšen.
Teprve později jsem v literatuře nalezl, že to mohly vyvolat látky, jež obsahují zmražené hranolky. Aby se totiž brambory daly dobře zmrazit a byly stabilní, tak se většinou „impregnují“ směsí fosfátů a siřičitanů, přičemž obě tyto látky vykazují alergenní účinky. Toto nám však na školách neřekli, a proto jsem to tehdy nevěděl.
Avšak jelikož ke mně přicházely i další impulsy, začal jsem se touto oblastí zabývat hlouběji a pořídil jsem si v zahraničí odpovídající literaturu. Posléze jsem pochopil, že ve vlastním zájmu musím přijít na kloub trikům užívaným v potravinářském průmyslu.
Když jsme se totiž začali vyhýbat rizikovým složkám, tak se u dcerky projevy alergií zřetelně zlepšily. Pochopil jsem, že jako chemik mám na současném stavu svůj podíl. Musím tedy své nové zkušenosti sdělit ostatním. Neměl-li bych dostatek odvahy veřejně přiznat pravdu, lidé si budou zbytečně poškozovat zdraví. Začal jsem proto o tom přednášet a psát. Nejprve kratší pojednání, a nakonec i knihu Tajemství výrobců potravin.
Kosmetickými přísadami jsem se též začal zabývat na základě dotazů více žen, jež se mě ptaly, jak působí „éčka“, která našly ve složení jimi užívaných kosmetických prostředků. Jednoduše jsem jim sice mohl odpovědět, že neobsahují „éčka“, ale kosmetické ingredience. Jinak jsem ale o nich nic moc nevěděl, neboť jsem se jimi na škole nezabýval.
Avšak stále více lidí, kteří ke mně přišli na konzultace, testování či jsem se s nimi setkal na přednáškách či jinde, mi popisovalo své nepříjemné prožitky, jež vyplynuly z užití běžného kosmetického přípravku – ať již to byl šampon, barva na vlasy nebo dekorativní kosmetika. Jedna žena mi např. vyprávěla, jak se v mládí poprvé namalovala – otekla natolik, že kvůli tomu na dlouho skončila v nemocnici.
Takže jsem se opět pustil do studia zahraniční literatury, jež popisovala možné účinky kosmetických ingrediencí. Nakonec jsem o tom napsal knihu Tajemství kosmetiky.
Na to naváži hned další otázkou týkající se již kosmetických produktů. U některých přísad je ve vaší knize uvedeno, že jsou toxické, karcinogenní atd. Jak je tedy možné, že se tyto přísady v běžně dostupných produktech vyskytují? Jak je možné, že nejsou zakázané?
Tato otázka napadla i mne. V podstatě je to obdobné jako u éček. Také mezi nimi lze nalézt skutečné jedy. Proč to lidé dělají? Kvůli co největšímu zisku! Obdobně, jak je tomu v ostatních současných oborech, tak potravinářství i moderní kosmetický průmysl je založen na byznysu a chemii. Je paradoxní, že obrovské chemické koncerny vyrábějí nejen éčka, ale i nevhodné kosmetické ingredience.
V dávné minulosti se v těchto oborech užívaly jen přirozené látky. Zlom nastal přibližně ve 20-40 letech minulého století. Tehdy se vzmohl chemický průmysl a stal se z něj výnosný byznys, neboť do něj vložily svůj kapitál bohaté banky. Hlavně po 2. světové válce tito giganti ovládli většinu z průmyslových odvětví.
Jelikož chemické sloučeniny jsou levnější než látky získávané z přírody, tak se je ziskuchtiví výrobci snaží užívat co nejvíce. A jaký dopad mají na lidské zdraví většinou ani neví, nebo je to ani nezajímá. Z hlediska zisku je „výhodné“, když jsou lidé nemocní a užívají-li chemické léky, které vyrábějí obdobné chemické koncerny, jež v podstatě řídí bohaté banky. Ty si též platí „odborníky“, jež mají cílenými desinformacemi uklidňovat veřejnost, že vše je „bezpečné a v naprostém pořádku.“
Pokud pravidelně používáme kosmetické přípravky obsahující některé látky ohodnocené v tabulce číslem 5, co nám může hrozit? Jaké můžeme mít zdravotní projevy?
V prvé řadě je třeba zdůraznit, že nepříznivé dopady se nemusí hned u každého projevit. Třeba muži mají hrubší pokožku, která leckdy „více snese“. Avšak jsou i lidé s citlivější pokožkou, jichž je v populaci dle průzkumů kolem 38 %. U těch se nepříznivé zdravotní dopady mohou projevit velmi brzo a dost intenzivně.
Nejčastěji se jim po použití nevhodného produktu objeví nepříjemná alergická reakce. Vedlejší účinky se však mohou projevit i mnoha dalšími způsoby. Po užití nevhodných šamponů některé citlivější ženy např. bolela hlava, což poukazuje na nepříznivé působení šamponu na nervový systém.
Ještě horší účinek mají některé barvy na vlasy, jež kromě jiných škodlivin obsahují azobarviva. Ta procházejí skrze kůži do krve, a proto nejen zbytečně přetěžují játra, ale jelikož mají karcinogenní účinky, mohou vyvolat i rakovinu. Protože ta se projeví až po více letech užívání škodlivých produktů s karcinogeny, tak si vzniklé nebezpečné onemocnění většina z postižených nespojí třeba s barvením vlasů.
Vědecké studie ale potvrdily, že kadeřnice, jež pracují s rizikovými barvami na vlasy, onemocní rakovinou mnohem častěji než ostatní ženy. Ovšem také u žen, které si po řadu let barví vlasy těmito nevhodnými prostředky, se významně zvyšuje riziko vzniku rakoviny.
Karcinogenní ingredience však lze nalézt i v jiných druzích kosmetiky. Z těchto i dalších důvodů je radno věnovat patřičnou pozornost nejen výběru po všech stránkách kvalitních potravin a nápojů, ale i řádnému výběru šamponu, barvy na vlasy či dalších kosmetických prostředků, jež si aplikujete na tělo. Proto apeluji na bdělou kontrolu složení u všeho, co kupujete!
Nyní bych se již věnovala atopickému ekzému. Vím, že působíte jako odborný poradce, lidé se na vás tedy obracejí možná i s tímto problémem, můžete tedy prozradit, jaké jsou dle vašeho názoru nejčastější příčiny atopického ekzému? Může atopický ekzém souviset s používáním nevhodných kosmetický přípravků nebo může to být i hlavní příčinou?
Příčiny mohou být rozličné. Od špatné životosprávy, příjmu nevhodné stravy či nápojů, až po užívání chemické kosmetiky. Velký vliv má rovněž psychické nastavení. Jak mnozí zřejmě prožili, tak i když bedlivě kontrolovali složení přijímaných potravin a nápojů i kosmetických prostředků, a užívali jen po všech stránkách kvalitní a ověřené produkty, tak se u nich přesto mohl objevit ekzém.
Ten totiž může spustit i psychické podráždění, rozčilování, nezvládané stresy atd. V důsledku takovéhoto rozladění dochází též k hormonální nerovnováze, což se pak projeví na tělesné i duševní rovině. Protože jsem se opakovaně přesvědčil, že nemálo úporných problémů vyplývá z nepatřičného psychického nastavení, tak jsem o této oblasti napsal další knihu Jak ochraňovat čistotu duše.
Avšak, u každého je nutno hledat a trpělivě zjišťovat, z čeho pramení skutečné příčiny jeho problémů. Z těchto důvodů se ve své poradenské praxi snažím ke každému přistupovat individuálně.
Jaká by byla hlavní doporučení pro nás ekzematiky? Pro mě byla klíčová vaše doporučení týkající se stravy, dá se tedy obecně říci z vašeho odborného pohledu, čeho by se lidé s atopickým ekzémem měli vyvarovat, nebo ba naopak, na co by se měli zaměřit?
V prvé řadě vnímat, jakou výzvu dané problémy přináší. Zlepšit je potřeba v podstatě vše. Od nesprávného psychického nastavení a z toho vyplývajících nepatřičných způsobů jednání. Nejprve bychom měli zjistit, v čem děláme – byť třeba nevědomky – chybu. Nikdo nechybuje rád, a proto je v našem zájmu pochopit, jaké děláme chyby a z čeho pramení. Leckdy bývá jejich příčinou lehkomyslná povrchnost, lenost hlouběji se zamyslet a provádět potřebné změny, anebo jen nedostatek skutečných vědomostí.
Pokud třeba někdo konzumuje běžně prodávané potraviny, může se mylně domnívat, že musí být vždy zcela v pořádku. Teprve až zjistí a pochopí, že mohou obsahovat i škodlivá éčka či další chemikálie, začne si zřejmě všímat složení a celkové kvality potravin. Jelikož mnohé z chemicky znečištěných produktů mohou být zjevnou příčinou zdravotních problémů, postačí je leckdy nahradit vhodnějšími a problémy postupně odezní, jinak řečeno dojde k uzdravení.
Jindy je zase potřeba zařadit do jídelníčku určité déle opomíjené suroviny, jež pak doplní chybějící vitaminy, minerály či další pro celkové zdraví nepostradatelné látky.
Někdo zase třeba může léta užívat určitý kosmetický prostředek, o němž se domníval, že je kvalitní. Pokud však překoná nechuť k pročítání dlouhého soupisu ingrediencí a věnuje čas vyhledání užitých přísad v odpovídajících tabulkách, může být až zaskočen. Hlavně tehdy, jestliže tam najde zjevně nevhodné ingredience. Co pak s tím?
Rozhodně bychom neměli potlačovat varovný vnitřní hlas, který nám může napovídat: „Když jsi to zjistil, dále bys to užívat neměl(a)!“ Přijmeme-li taková moudrá napomínání citu a rozhodneme-li se s tím něco udělat, je potřeba nalézt v sobě ještě dostatek sil a odvahy k provedení náležitých změn.
Též musíme mít potřebné finance, abychom si mohli pořídit něco lepšího. Avšak jak se mnozí přesvědčili, tak přestanou-li nakupovat přemíru všemožných (a leckdy nepotřebných) prostředků, zbydou jim peníze na ty skutečně kvalitní produkty, jichž ani není potřeba užívat tolik. A kromě toho nám i přírodě prospívají.
A když už se ekzém objeví, čím bychom mohli zklidnit naší kůži? V knize se nachází také tabulka olejů a různé pozitivně působící přísady a jejich účinky. Dalo by se říci, které látky, oleje či vitamíny jsou důležité speciálně pro ekzematickou pokožku?
U lidí s ekzémy testováním často zjišťuji hlavně nedostatek křemíku, zinku a vitaminu E. Avšak leckdy jim chybí i mnohé další nepostradatelné látky, jimiž jsou i esenciální masné kyseliny. Jak jsem však již uváděl, vždy je nutný individuální přístup.
Co se týká výběru vhodných olejů, tak v knize Tajemství kosmetiky na více stránkách popisuji, jak vybírat vhodné oleje. Nejde přitom jen o složení, ale i o to, jak na daného člověka působí a zda mu po všech stránkách vyhovuje.
Pokud má někdo dlouhodobé ekzémy, tak doporučuji pokusit se nalézt speciální prostředky, které jsou určené na tyto problémy. Naštěstí se již dá nalézt více výrobců, kteří nabízejí skutečně přírodní prostředky, jež by měly napomoci zklidnit podrážděnou či svědící kůži. Základ těchto prostředků většinou bývá buď máslo (přepuštěné či bambucké), nebo panenské oleje.
K nim se přidávají vzájemně se doplňující esence z bylin, výtažky z koření a harmonicky sladěné směsi éterických olejů. Vzniklé vonné masti či oleje pak působí celou svou kompozicí příznivě nejen na tělo, ale i na duši člověka. A kdo hledá, tak rozhodně i nějaký takovýto pomocný prostředek nalezne.
Ráda bych tento rozhovor zakončila optimisticky. Z vlastní zkušenosti vím, že i v této „době chemické“ lze koupit kosmetické produkty, které neobsahují žádné ze škodlivých přísad. A stále více lidí z mého okolí již opravdu dbá na to, jaké kosmetické produkty kupují. Proto si přejme, aby tato osvěta, kterou děláte, napomohla rozšíření opravdu přírodních a prospěšných produktů a vymýcení těch nejenom neprospěšných, ale také toxických produktů. Moc Vám děkuji za rozhovor a přeji Vám mnoho úspěchů ve Vaší praxi, které si nesmírně vážím.
Komentáře