Petra Kopicová

"Svůj atopický ekzém mám pod kontrolou :) Bez léků i kortikoidů. Ukážu i vám, jak na něj."

Vítěz mezi opalovacími přípravky

Opalovací přípravky. Na našem trhu je jich mnoho, jak ale vybrat ten správný pro atopickou kůži a se sklonem ke sluneční alergii? Podle nejvyššího faktoru? Podle značky výrobce? A kupovat v drogériích nebo v lékárnách? Otázka, kterou jsem i já řešila několik let. Nyní mám však jednoho konkrétního vítěze. 🙂

Ve dvou předchozích článcích jsem se již věnovala pozitivnímu působení slunečních paprsků na atopickou kůži a také pozitivnímu vlivu koupání v mořské vodě (a to i doma ve vaně). Ruku v ruce s těmito dvěma radami jde však i ta třetí a to ta, jaký opalovací přípravek vybrat než vystavíme naše tělo intenzivnějším slunečním paprskům.

Opalovací přípravek – ale jaký?

sunbathing-meerkat-1381870Když venku zasvítí první jarní sluníčko (což už intenzivně svítí 🙂 ), je nejvyšší čas začít ozdravovat naší atopickou kůži tím, že jí budeme dopřávat léčivou sílu sluníčka. Postupně bychom však měli myslet také na to, jak budeme kůži před stále sílícími slunečními paprsky chránit. A proto je tu tento článek, ve kterém vám poradím, jak jsem po letech tápání objevila zázrak mezi přípravky na opalování.

Celé roky jsem opalovací přípravek řešila na poslední chvíli před letní dovolenou v Chorvatsku. Do dovolené jsem kůži většinou slunci moc nevystavovala, proto jsem vždy odjížděla s kůží bílou a nezvyklou na větší slunění. Navíc každý z nás moc dobře ví, jaký je problém na atopickou kůži vůbec něco namazat (problém téměř neřešitelný).

Opalovací přípravek klasický.

Moje volba byla každý rok stejná – odjížděla jsem s přibaleným opalovacím krémem z lékárny s ochranným faktorem 15. Výhoda tohoto krému byla v tom, že se jím stačilo namazat jednou denně a ani celodenní koupání nenarušilo jeho funkci. Tato výhoda se však bohužel stávala zároveň nevýhodou, jelikož po návratu domů se mě všichni ptali, kdeže jsem to na té dovolené vlastně byla, když má kůže je stále stejně bílá jako před odjezdem. 🙂

Několikrát jsem zapřemýšlela nad tím, zda se přes tuto nepropustnou vrstvu krému k mojí kůži vůbec dostane ono potřebné sluneční záření, ale pohodlnost většinou zvítězila. Však komu by se také chtělo opět pátrat a zkoušet, když tento krém moje jinak podrážděná kůže alespoň přijatelně snesla.

Ach jo, ekzém mizí, ale sluneční alergie se objevuje.

Ke konci pobytu, když se moje kůže jakž takž vyhojila, jsem však musela řešit jiný problém, a to sluneční alergii.parasol-1395594 Touto alergií trpí čím dál tím více lidí, a kdo se s ní prozatím nesetkal, jedná se o podrážděnou kůži od sluníčka, která pekelně svědí. Takto postiženou kůži potom nestačí chránit před sluníčkem pouze krémem, ale je zapotřebí ji schovávat ještě pod nějaké prodyšné oblečení.

Já jsem sluneční alergii připisovala tomu, že dovolenkové slunění bylo první, které jsem své kůži dopřála. A i když jsem striktně dodržovala, že na sluníčko se nemá chodit mezi 11 a 15 hodinou a s pokoje bych si nedovolila vylézt s nenamazaným byť malíčkem u nohy 🙂 , každý rok pravidelně se sluneční alergie vracela.

Konec lenosti – jak je to s opalovacími přípravky?

Obrat v tomto stereotypu však nastal, když jsem začala používat ve větší míře „přírodní kosmetiku“ (myšleno čistou kosmetiku bez jakýchkoli škodlivých látek pro kůži, vysvětluji proto, že přírodní kosmetikou se v dnešní době nazývá kde co). Stav mého ekzému mě donutil začít řešit opravdu veškeré přípravky, které každodenně používáme, přirozeně tak došlo také na opalovací přípravek.

Tou dobou jsem již věděla o seznamech tzv. škodlivých látek, které se běžně do kosmetiky přidávají a které na kůži opravdu nemají co dělat. Když jsem se začetla do složení (tzv. ingrediencí) doposud používaného opalovacího krému, s hrůzou jsem zjistila, kolik těchto látek obsahuje a že se spíše jedná o chemický koktejl než opalovací přípravek. A tak přišlo na řadu logicky velké hledání, jak to s tím sluníčkem a opalovacími přípravky vlastně je.

Můj pohled atopika na sluníčko si můžete přečíst v mém již zmiňovaném článku, kde se zabývám účinky slunečních paprsků na kůži. Jak ale kůži bezpečně ochránit, když už je sluníčka naopak moc a začíná být čím dál tím víc intenzivní? A jaký přípravek vybrat, aby naopak naše kůže netrpěla pod neprodyšným nánosem chemického koktejlu, který nám nabízí většina dostupných opalovacích přípravků?

Jak se před sluníčkem chránili naše babičky a dědové?

Prošla jsem opravdu mnoho článků na internetu i literatury a kladla si mnoho otázek. Např. jak je možné, že naše prababičky a pradědové neznali opalovací krémy a přesto nevymřeli na rakovinu kůže? Jak to tedy dělali v minulosti, když tyto uměle připravené výrobky prostě neměli? Logicky museli používat to, co jim příroda byla schopná dát, když průmyslově vyrobit to ještě neuměli.

Článek s kontroverzním nadpisem, ale zajímavým obsahem.

Jedním z článků, který mi otevřel oči a jenom potvrdil to, co jsem již věděla o jiných kosmetických výrobcích, byl článek, který napsal Mike Adams o situaci na trhu s opalovacími přípravky ve Spojených státech (článek s názvem Nebojme se sluníčka: Chemické opalovací krémy nám škodí. „Koupel“ v chemikáliích rakovině nezabrání, naopak ji vyvolá. Proč nám lžou? Strava jako nejlepší UV filtr). Hned v úvodu se však dozvídáme, že stejná situace panuje také u nás.

Název článku je hodně kontroverzní, když se ale začtete do jeho řádků, zjistíte, že ono na tom něco bude. Pochopíte, jak mocná je reklama, která na nás každodenně působí a také média vůbec. Je na vás, co si po případném přečtení z článku odnesete, mě tento článek však odpověděl na to, jak to tedy vlastně dělali ti naši prarodiče, když na sluníčku trávili podstatně více času než my.

Výměna – ale kde vzít nástupce?

Po přečtení tohoto článku jsem již neměla pochyb, že musím „svůj“ dosavadní opalovací krém vyměnit za něco přírodnějšího a účinnějšího. Představa toho, že se mi sice ekzém na dovolené opět zlepší, ale pro změnu budu řešit sluneční alergii, která někdy dokáže být horší než samotný ekzém, mě děsila několik týdnů dopředu.

Začalo tedy mé pátrání po tom, co by mohlo účinně ochránit mojí kůži. Avšak s tím, abych se ani nespálila, ale ani moje kůže netrpěla pod nánosem té chemie a ideálně, aby se neosypala sluneční alergií. A kupodivu mé pátrání netrvalo ani tak dlouho. 🙂

A už ho mám! 🙂

DSC02303V některých svých článcích jsem Vám již doporučovala přípravky z výrobny Aromaterapie Karel Hadek. Tuto kosmetiku mám moc ráda a musím říct, že i mé atopické kůži vyhovuje (a to je co říct 🙂 ). Jelikož jsem již měla vyzkoušených několik přípravků, které mi dělaly vyloženě dobře, při volbě opalovacího přípravku jsem tak nějak automaticky sáhla ke stejnému výrobci.

A nyní prosím fanfára 🙂 . Vítězem se pro mě stal na celé čáře Opalovací olej SPF 15. Pro mě bez nadsázky učiněný zázrak a to vám klidně odpřisáhnu 🙂 . Ze začátku jsem měla obrovské obavy. Moje kůže byla po celoročním ekzému hodně poničená, a jak jsem již psala, do dovolené moc neznala pobyt na sluníčku. Takže první zkouška proběhla už doma, kdy jsem zjišťovala, zda vůbec mohu olej na kůži nanést, aby nepálila, nebolela nebo alergicky nezareagovala. Nic z toho se naštěstí nestalo, takže nic nebránilo vyzkoušet olej naostro.

Smíšené pocity se rozplynuly jako pára nad hrncem.

Při prvním slunění u moře jsem měla stále ty mé smíšené pocity. Hlavou mi stále běželo: „Co budeš dělat zbytek dovolené, když se hned spálíš?“ Najednou byl však večer a i když jsme jediné místo na pláži našli odpoledne na sluníčku, já se nespálila a moje kůže vypadala klidně a spokojeně.

Další den jsme již celý proleželi na pláži a další den také a další taktéž a já se za celý pobyt ani nespálila a hlavně, ani jsem si z dovolené neodvážela sluneční alergii. Ani malý náznak sluneční alergie za celý pobyt. Tomu už říkám pořádný zázrak. A přitom se stačilo olejem namazat pouze ráno a poté přemazat po obědě. I když jsem byla hodně ve vodě, olej zafungoval úžasně.

Jeho předností je také to, že nejste po namazání vůbec mastní, ani bílí a ani divně lepkaví, jak to umí některé opalovací krémy. Je však dobré olej nanášet na vlhkou kůži, takže se stačí osprchovat nebo namočit jednotlivé části těla vodou a olej rozetřít. Voda se odpaří a na kůži Vám zůstane ochranná vrstva oleje.

Nezapomeňte kůži ošetřit po opalování.

Samozřejmě ani po opalování jsem nezapomněla kůži ošetřit. Tentokrát jsem zvolila olej nejen po opalování Dermaton oil od české firmy Energy. Natolik jsem si ho oblíbila (i moje kůže), že jsem se s ním mazala i po příjezdu domů vždy večer po sprchování. Nádherně voní, kůži dělá moc dobře, zklidňuje jí po celodenním slunění. Malou nevýhodou je jeho žluté zbarvení, které sice pěkně zvýrazní opálení, pozor ale na světlé oblečení, které může zbarvit do žluta.

DSC02300Po této kombinaci dvou výrobků, mořské vody a sluníčka jsem se z dovolené vracela s nádherně vyhojenou kůží, která mi vydržela ještě cca dva měsíce po příjezdu domů do ČR, než se pomaloučku začala vracet známá suchá kůže se zarudnutím.

Některé rady opravdu bývají nad zlato zvlášť, když se do zkoušení pustí přímo atopici 🙂

Možná si nyní někteří z vás říkají: „Opět nějaká reklama na určité produkty.“ Ono to však bez těch konkrétních produktů nejde a já ráda doporučuji to, co mi opravdu pomohlo. Nebylo snadné tyto produkty vůbec objevit (většinou na ně nenajdete nikde reklamu) a poté je také na vlastní kůži vyzkoušet. Takže, když už jsem to zvládla, mám chuť tuto radu sdílet, aby pomohla třeba i vám. 🙂

P. S. Tento článek dopisuji při květnovém slunění se v kuchyni. Ano, i v kuchyni se můžete slunit, když si otevřete balkonové dveře. Nechte se hýčkat paprsky léčivého sluníčka a nezapomeňte na kvalitní opalovací přípravek 🙂 .

Petra Kopicová

Svůj atopický ekzém mám pod kontrolou :) Bez léků i kortikoidů. Ukážu i vám, jak na něj. Můj příběh si můžete přečíst na této stránce.

Komentáře