Petra Kopicová

"Svůj atopický ekzém mám pod kontrolou :) Bez léků i kortikoidů. Ukážu i vám, jak na něj."

Nemám boty! Zkusím jógu :)

Tak přesně tato věta stála za tím, že jsem po několika letech zjistila, jak zbavit své tělo napětí a stresu. Věta, která stála na začátku mé cesty k lepším zítřkům s ekzémem pod kontrolou. 🙂 Pohádka o dívce, která ke štěstí přišla, právě začíná. 🙂

Dokud nepochopíme, co nám chce tělo nemocí říct, musí se situace opakovat, abychom to konečně pochopili.

V jednom ze svých prvních článků se zmiňuji, že ekzémem trpím od malička. Poprvé, když se ekzém objevil, jsem byla opravdu malá holčička, podruhé už trochu větší slečna v pubertě. Jedno však tato období měla společné a to, že zhruba po dvou letech ekzém sám od sebe zmizel.

Poslední „útok“ atopického ekzému byl však jiný. Teď už to bude zhruba čtyři roky, co se mě drží a především intenzita byla úplně jiná (ekzém úplně po celém těle jsem předtím nikdy neměla). Nicméně dokud nepochopíme, co nám chce tělo nemocí říct, musí se situace opakovat, abychom to konečně pochopili. A tak postupně měním svůj život a světe, div se, ekzém je na ústupu. 🙂

Opět samé otázky.

Ekzém se mi objevil v době, kdy jsem si jako styl života zvolila každodenní maraton. V době, kdy jsem pohodový studentský život vyměnila za ten pracovní s každodenním dvouhodinovým dojížděním za prací a zároveň dálkovým studiem na vysněné vysoké škole. Byla to moje volba a hlavně práci i studium jsem měla vysněné, tak kde Otaznikbyl problém?

Větší překvapení však přišlo, když jsem školu úspěšně dostudovala a přestěhovala se do města, kde jsem pracovala. Ekzém ne a ne odejít. Měla jsem volný čas, který jsem předtím neměla, měla jsem dobrou práci, skvělého přítele, tak proč se ekzém nedával na ústup?

Musím být dokonalá!

V té době jsem byla člověk hodně konzervativní. Jakákoli změna v mém životě, byť ta k lepšímu, mě stresovala. Takže na změnu, že už se po práci nemusím učit a mohu trochu zvolnit tempo, jsem si nemohla zvyknout.

Stále jsem měla pocit, že něco musím, že prostě musím být dokonalá. Proto jsem se začala věnovat angličtině, jezdila na různá školení, ale všechno v tempu jako předtím, v tempu vražedném. Slovíčko „nestíhám“ jsem používala až moc často. Ono se pěkně poslouchá „odpočiň si“, „vypni“, „odreaguj se“. Co když to ale člověk prostě neumí?

Léto se střídalo se zimou až závratně rychle a já kromě práce a učení se neustále novým věcem nic jiného neznala. V mém programu totiž chybělo to nejdůležitější, což jsem si do té doby nechtěla připustit…

Pohyb = odreagování, vypnutí

Byl to pohyb a především odreagování se20150702_182811 od každodenních starostí i stresů, které byly v práci čím dál častější. Každý den jsem sice chodila na procházky, ale to bylo zatraceně málo. V létě jsme chodili plavat a jezdili na in-line brusle na stezku do přírody, ale ta byla 30 km daleko, takže každý den to také nešlo.

Proto mě čím dál tím častěji napadalo, že bych si měla najít nějaký pohyb, který by mě zároveň bavil, a při kterém bych dokázala vypnout a odreagovat se. Abych pochopila, že je to opravdu nezbytné, musela jsem navštívit známého lékaře MUDr. Jana Hnízdila, aby mi řekl, že od neustálého psychického napětí, je v napětí také celé tělo, včetně svalů.

Nejsou boty – nebude pohyb 🙂

Proto jsem stále dokola projížděla stránky fitcenter a snažila se najít pro sebe vhodný pohyb. Dříve mě velice bavil tanec ve všech možných podobách, hledala jsem tedy tam. Vždy to ale skončilo tím, že buď byla hodina brzy nebo naopak pozdě, nebo daleko nebo se špatným parkováním.

Když vše vyhovovalo, přišla poslední možná výmluva – nemám na cvičení ani oblečení, ani boty. Tato výmluva zafungovala vždy, abych svojí hlavu uklidnila, že žádná změna se nekoná. 🙂

Vše se děje, tak jak má!

A tak mi kamarádka řekla o hodinách jógy. „Jóga?“ Ptala jsem se sama sebe, co o tomto slově vlastně vím. Jediné, co mě při vyslovení těchto čtyř písmen napadlo, byl pohyb – styl cvičení, obrázek jogína, který má nohy za krkem 🙂 a především klidná tichá hudba.

Já, která jsem ráda tancovala a „trdlovala“, že bych měla zkusit jógu? Po všech možných výmluvách, které selhaly (hodina byla určena začátečníkům, přišla jsem pouze o hodinu úvodní, volné místo měli a hodina začínala časově tak akorát), selhala i ta poslední. Boty na jógu totiž nejsou třeba a oblečení stačí to, co máte doma.

Rozhodla jsem se tedy, že to zkusím – nic jiného mi ani nezbylo. Výmluvy došly. 🙂 Vybavena „radami“ kolegyň typu „je to nuda“ nebo „při závěrečné relaxaci jsem spala“ jsem se smíšenými pocity šla na svojí první hodinu jógy. Zvolila jsem jógu pro začátečníky ve studiu jógy v Jihlavě.

Moje první hodina jógy v životě.

httpwww.freeimages.comphotorelax-1308028Na hodině mě přivítala energická a pozitivní náladou sršící lektorka Radka. Od pohledu ve stejném věku jako já (toto si dobře zapamatujte. Na konci budete koukat 🙂 ). Vyptala se mě, jaké jsou moje zkušenosti s jógou (ty byly opravdu nulové) a také na různé zdravotní problémy a omezení. Tak občasnou bolest v zádech ze sedavého zaměstnání má asi každý a atopický ekzém cvičení nevadí. Takže nic nebránilo tomu začít. 🙂

První hodina byla pro mě něčím úplně novým. Na začátku hodiny zklidnění se zavřenými víčky, připoutání mysli z okolního světa k nám samotným a potom už pozice psa hlavou dolů, židle, loďky, sfingy, kobry, prkna, bojovníka… . Na závěr relaxace pro odpočinek v pozici mrtvoly. 🙂

Skončila hodina a já jsem se cítila jinak. Po dlouhé době jsem se cítila prostě skvěle. Odpočinutě, plná energie, bez chmurných myšlenek, bez napětí. Byla jsem prostě tady a teď spokojená a šťastná. I na svůj atopický ekzém jsem dočista zapomněla. Po cestě domů jsem se cítila jako na obrovském měkkém růžovém obláčku, na kterém si tak spokojeně pluji.

To jsem musela zažít znovu.

Po prvních obavách, které se tímto rozplynuly, jsem další týden hodinu navštívila opět a potom zase a znovu. Zhruba po tři čtvrtě roce mi však jedna hodina týdně přestala stačit. Proto jsem se rozhodla u stejné lektorky navštěvovat ještě večerní hodinu Vinyasa jógy, která je dynamičtější.

Lektorka mě ujistila, že na hodinu můžu přijít, i když mé zkušenosti jsou začátečnické. Že si každý cvičí tak, jak může s respektem k možnostem svého těla, a že ke všem obtížnějším pozicím nabízí jednodušší varianty.

Úžasné však bylo, když jsem na tuto hodinu poprvé přišla. Tím, že tyto hodiny jsou již určeny opravdu pro všechny, první koho jsem na hodině spatřila, byl pán „jogín“, který si v rámci rozcvičky dával nohy za krk, stavěl se na hlavu atd. 🙂 V tu chvíli jsem sice měla chuť utéct, ale strachu jsem se nepoddala a udělala jsem jedině dobře.

Jóga se stala součástí mého života a nástrojem, jak mít atopický ekzém pod kontrolou.

Nyní už je to dva roky, co jsem poprvé na hodinu jógy vyrazila. A musím říct, že to bylo to nejlepší rozhodnutí, co jsem mohla udělat. Doslova se mi změnil život. Hodiny začátečnické jsem vyměnila za hodiny Vinyasa jógy dvakrát týdně a občas si zacvičím i doma. Tělo se stalo pružnější (ani jsem nevěřila, jak sedavý způsob života zkrátí celé tělo), mysl se krásně zklidnila a já se do jógy prostě zamilovala.

Navíc bezpečně zjistíte, kdy jste svázáni starostmi a stresy, i když si to už ani možná neuvědomujete. Pokud vám totiž i na hodině jógy těká mysl od jednoho tématu k druhému (co musíte nakoupit, udělat, uvařit, zařídit), tak některé pozice především ty balanční prostě neuděláte. Na některé pozice musí být mysl opravdu klidná a tak zaručeně poznáte, že něco je špatně.

Pokud se rozhodnete jógu vyzkoušet (což opravdu doporučuji), mám pro vás následující typy nedávného začátečníka:

  1. Úplně nejdůležitější je volba lektora. Ten vám prostě musí sednout a dle mé zkušenosti si jógu díky němu buď zamilujete, nebo vás bude nudit. Doporučuji se zaměřit na délku jeho zkušeností s jógou, popřípadě jaké kurzy jógy a kde absolvoval. Většina mých známých, kteří mě od jógy odrazovali, navštěvovali kurzy ve fitcentrech, kde lektor byl ne více než tři lekce zkušeností před nimi. Kvalitní lektor by Vám měl pozice správně vysvětlit a v případě potřeby vás opravit. U jógy hodně záleží na tom, jak pozici celkově provedete. I nepatrná změna v držení těla udělá pozici příjemnější a účinnější.
  1. Důležité také je se rozhodnout, jaký styl jógy zvolíte. Pokud jste úplní začátečníci (stejně jako já předhttpwww.freeimages.comphotoyoga-1159968 dvěma roky), doporučuji jógu pro začátečníky. Tam se naučíte jak správně provádět jednotlivé pozice, jak správně dýchat při praktikování jógy a především se seznámíte s jógou jako takovou. Jóga pro začátečníky bývá také jemnější a pomalejší, což ocení především ti, kteří mají od sedavého zaměstnání tělo „zkrácené“ (stejně jako jsem měla já). Poté už můžete zvolit z různých stylů jako je Power jóga, Hatha jóga, Ashtanga jóga, Jin jóga či Vinyasa jóga a spousta dalších. Většinou je ve větších studiích nabízena také jóga pro děti či jóga s dětmi, takže můžete vyrazit i s rodinou.
  1. Pokud vás jóga opravdu nadchne stejně jako mě, tak vám za chvilku nebudou stačit ani lekce dvakrát týdně. Proto můžete také začít cvičit doma. Na internetu naleznete různé stránky o józe a naleznete také různá videa, která vás mohou při vašem cvičení doma vést. Doporučuji stránku jogadnes.cz, kde naleznete vše, co potřebujete. Z vlastní zkušenosti však doporučuji se nejprve nechat vést zkušeným lektorem na hodině, který vás případně opraví, když pozice nebude úplně správně provedena. Poté už si postavení v pozicích budete umět ohlídat sami a nic nebrání praktikování v pohodlí domova. 🙂

Nejlepší kúra proti vráskám – cvičení jógy

Ať už je stres příčinou vašeho atopického ekzému nebo není, jóga vám může pomoci. Už samotným neustálým svěděním a drbáním kůže se tělo dostává do určitého napětí. Také neustálé dotazy vašeho okolí, byť jsou samozřejmě míněny dobře, člověka prostě unaví.

Jóga vám může pomoci prostě vypnout. Být tady a teď v přítomnosti sami se sebou. Krásně si protáhnete také tělo. To se vám odvděčí větší pohyblivostí, pružností a ne nadarmo se říká, že pozice, kdy hlava je níž než srdce (např. v pozici psa hlavou dolů), vyhlazují vrásky. Chcete důkaz? 🙂

Víte, jak jsem uprostřed článku psala, že lektorka, která mimochodem jógu praktikuje už 20 let a nyní ji i studuje na Univerzitě Karlově, je ve stejném věku jako já (tedy zhruba okolo 28 let)? O několik měsíců později jsem se dozvěděla, že její pravý věk je přes 40 let. Ano, jóga opravdu funguje jako elixír mládí. 🙂 Takže hurááááá na to! 🙂

Petra Kopicová

Svůj atopický ekzém mám pod kontrolou :) Bez léků i kortikoidů. Ukážu i vám, jak na něj. Můj příběh si můžete přečíst na této stránce.

Komentáře